a


10 Kasım 2013 Pazar

Adım Adım Havyar / Caviar Manikür

Merhabalar

Vizelerim can hıraş devam ediyor ve beni benden alıyor. Nerde o bakımlı halim,saç sakal birbirine karıştı desem yeridir. Yakında sınıftakiler beni de halısa haya çağırırlarsa şaşırmayacağım.


Efendim lafı çok uzatmadan konuya geçeyim; Başlıktan da anlaşılacağı gibi havyar  manikürün nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Aslında bu tür "XYZ nasıl yapılır " tadında ki başlıkları sevmiyorum . Sanki  "öyle yapılmaz hıhhh böyle yapılır "  tribi atıyor gibi. Belki de birçok blogda o tür yazılar gördüğümden bilinç altıma işledi. Ama niyetim o değil, nacizane tecrübelerimle defalarca düştüğüm hatalara siz düşmeyin arzum. Bu yönde gelen bir iki mail de bana bu  yazıyı hazırlatma teşviki verdi.Aslında sorularınızı yorum olarak sorarsanız cevaplardan herkes faydalanabilir.Ama yok ben utanırım çekinirim diyorsanız  yine de başım üstüne :)
Efendim kademelere ayırırsak benim havyar manikür uygulamasında en sağlıklı bulduğum sıralama şöyle1)     Tırnak koruyucu biz baz sürmek: bu noktada NYC,Essence,Flormar,Kalyon yada herhangi bir marka pek fark etmez bir koruyucu sürmek gerekiyor. Aslında her ojenin altına sürmeliyiz ama havyarda bu daha da önemli. Çünkü o minik topcuklar öyle yapıştığı gibi kolay çıkmıyor ellerden...
2)     Baz renk olarak süreceğimiz ojeyi epey kalın sürmeliyiz.Ben bazen bir kat sürüp hafif kuruduktan sonra (ama tam kurumadan ) ikinci katı sürüyorum.Bu aşamada kullanacağımız havyara en yakın renkteki ojeyi seçmeliyiz ki arada kalan boşluklar kötü görünmesin3)     Eğer  buradaki yazımdaki gibi tek bir tırnağa uygulama yapacaksak önce o tırnağı halledip sonra diğerlerine geçmekte yarar var. Havyar manikür uzun sürede kuruyor. O yüzden ilk o parmağı ojeleyip havyarı uygularsak akabinde diğerlerine sadece bir kat normal oje de sürecek olsak bize zamandan tasarruf sağlayacak.


4)     Gelelim havyarı tırnağa yapıştırma kısmına.Öncelikle ben o piyasada satılan hunilerin bir kenara atılması gerektiğine inanıyorum.Huniyle uygulayanların nasıl uyguladığını anlamış değilim.Hiç bir işe yaramıyorlar ve gayet çirkin bir hale getiriyor o hain huniler manikürümüzü. Kaşıkla üzerine dökmekde hiç verimli  bir uygulama olmuyor. Aralıklı aralıklı olan havyarlar istediğimiz bütün görüntüyü vermez ve hemen dökülmeye başlar. Çünkü bu havyarcıkları özünde biz oje ile harç yapmış oluyoruz ve boşluklar olursa sadece tabanı tırnağa yapışan tanecikler küresel yapılarından dolayı çok kolay çıkıyorlar . Amaaa biz bu zımbırtıları birbirlerine de yapıştırırsak işte tamda o anda "can çıkmadan havyar çıkmaz" ruhuna erişiyorlar.Neyse efenim bu sebeplerle o huniyi bir  kenara atıyoruz ya bu resimdeki gibi minik kavanozlara koyuyoruz  (bu kavonozları kozmetik mağazalarında tatil setlerinin arasında bulabilirsiniz, yada eski herhangi bir ürününüzün kavanozunu değerlendirebilirsiniz,lens kabını bile kullanabilirsiniz, ama yine de mi olmadı o zaman alın çay tabağına dökün en kötü ihtimalle. İşiniz bitince artanını yine doldurursunuz kutucuğuna )
Islak yeni ojelenmiş tırnağımızı kavanoza hafifçe bastırıyoruz  kıpırdatıyoruz biraz daha bastırıyoruz iyice her yerine havyar geldiğinden emin oluyoruz5) Parmağımızı  pıtı pıtı kavanoza vurarak aynı allıkta yaptığımız fazlasını kaba bırakma işlemini yapıyoruz.Bakın burada havyarcıklar düşüvericekmiş gibi duruyor

6)     Fazlalıklarını attığımız havyarlı tırnağımızın havyarlarını  hafifçe bastırıyoruz.Ojenin içine iyice gömüyoruz.Bu noktada dikey kuvvet uygulamak hayati önem taşıyor yoksa hali hazırda ıslak olan oje ve havyarları  kaydırıp berbat edebiliriz işlemi.


7)Uzunca bir süre kurumalarını bekliyoruz (yaklaşık olarak normal oje kuruma süresinin iki katı diyelim )


8)     Son olarakda geldi sıra cila işlemine.Herhangi bir tırnak cilası ile bol bol cilalıyoruz.Sadece cilalamak değil aslında bu işlem aradaki boşlukları da cila ile doldurup sabitliği arttırma;yani oyüzden bol bol sürüyoruz tüm boşlukları cila ile dolduruyoruz

9)      Veee Hazııırrr Tırnaklarım şuanda kısacık.Güçlensinler diye dönem dönem böyle kısaltıyorum. Gönül isterdi ki görsellerde uzun tırnaklarım olsun,ama ne yapalım bunlarla idare edeceğiz şimdilik.Tırnaklarım uzadıkça daha güzel havyar uygulamalarını fotoğraflayacağım.


Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
Yorumlarınızın da başımın üstünde yeri var

Şimdilik Hoşçakalın
Hep Mutlu Kalın

7 yorum:

 1. Ne kadar güzel anlatmışsın uslubuna hayran kaldım :)
  Yeni keşfettim blogunu hemen takibe aldım banada bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkür ederim nekadar pozitif bir yorum :) hemen alıyorum takibe :)

   Sil
  2. ben de bugün keşfettim bloğunu eureka :) gerçekten anlatımını çok hoş buldum takipteyim.sevgiler

   Sil
 2. cok guzel anlatmissin seker :) Hemen denicem :) Once gidip havyar almam gerekiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederimm :) Demiştim sana da alayım mı bulardan diye :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...